Trasy zwiedzania

Na terenie Skansenu Fortyfikacji w Jastarni wyznaczono dwie ścieżki dla turystów, dostępne ze ścieżki rowerowej i parkingów:
-    ścieżka długa obejmująca wszystkie obiekty skansenu, którą oznakowano czerwonymi strzałkami,
-    ścieżka krótka, prowadząca z parkingu, obok schronu „Sabała”, do schronów „Saragossa i „Sęp” na plaży morza, którą oznakowano żółtymi strzałkami.
Zwiedzanie najwygodniej zacząć wybierając za punkt początkowy główną tablicę informacyjną, którą ustawiono przy przejściu przez tory kolejowe. Przejście znajduje się naprzeciw campingu Maszoperia, przy ścieżce na plażę morza. Łatwo tu dość zarówno z zatoki parkingowej przy campingu jak i z dużego parkingu przy schronach fortyfikacji polowych. Stąd ścieżki czerwona i żółta prowadzą do schronu-muzeum „Sabała”.
Dalsze zwiedzanie może przebiegać w czterech wariantach (podany czas wędrówki nie obejmuje zwiedzania wnętrza schronu „Sabała”, fotografowania, itp.):
-    wędrujemy ścieżką czerwoną poznając wszystkie obiekty skansenu (czas zwiedzania do 1,5 godziny),
 -   wędrujemy ścieżką czerwoną do przeszkód przeciwpancernych, lecz przejście od schronu „Saragossa” do fundamentu schronu na środku półwyspu skracamy idąc ścieżką żółtą i łącznikiem po „starej drodze”, a przejście od schronu fortyfikacji polowych do parkingu skracamy idąc ścieżką wzdłuż torów kolejowych, lub pomijając odcinek prowadzący przez lądowisko (czas przejścia do 40 minut),
-    wędrujemy ścieżką czerwoną do przeszkód przeciwpancernych i schronu „Sęp”, skąd ścieżką żółtą wracamy do    -    punktu wyjścia lub na parking (czas przejścia do 20 minut),
-    wędrujemy ścieżką żółtą do schronu „Sęp” na plaży morza i wracamy do punktu wyjścia (czas przejścia do 10 minut).
 
 

Z życia skansenu